2020 / Q3

O menší oslavě a pomalém střízlivění

Třetí čtvrtletí tohoto roku by se dalo z hlediska tržních pohybů rozdělit na dvě části. Tu první tvoří letní měsíce červenec a srpen, kdy trhy téměř bez přestávky rostly. Zvláštní na tom však byla absence výraznějších pozitivních zpráv, které by tento růst vysvětlily. Právě naopak, v USA v té době eskalovala druhá vlna koronavirové epidemie, další fiskální balíček podpory se nedařilo prosadit a trh práce znovu přibrzdil svojí obnovu. Jak si tedy vysvětlit, že hlavní americký index S&P 500 si za dva měsíce přihodil až 15 %? Tržní otěže totiž přebrala aktivita malých amerických investorů, kteří začali divoce sázet na kupní opční obchody. To nutilo protistrany těchto obchodů (tedy velké bankovní domy) jistit svoje pozice nákupem skutečných akcií na málo likvidním letním trhu. Málo prodejců a hodně nákupců nutně vedlo k vyšším cenám akcií. V kurzu pak byly především akcie technologických gigantů.

Celá tato mini-bublina praskla na začátku září, čímž začala druhá část čtvrtletí, během které trhy jakoby střízlivěly a téměř se nehnuly z místa. Tu a tam jsme viděli, jak investoři více věří doteď opovrhovaným akciovým titulům z řad aerolinek nebo maloobchodu, avšak nebylo z toho cítit skutečné přesvědčení. Tituly dokázaly zisky během pár dnů bez problémů obrátit ve ztráty. Za celé září pak index S&P 500 odevzdal 7 % a nyní je na stejné úrovni, na které byl na počátku srpna. Ani centrální banky nedokázaly nakopnout trhy k dalšímu růstu, a to navzdory slibované monetární podpoře. Investoři si možná nejsou jistí, jak účinné nástroje centrálních bank skutečně jsou a co vše zmůžou. Koncem září se pak nad trhy znovu přihnal mrak COVIDu, který donutil některé evropské vlády zavést nové uzavírky. V USA se v této chvíli zdá situace kolem korony stabilní, je to však za cenu tvrdých protiopatření v některých velkých státech.

A co nás čeká dál? Třetí čtvrtletí s sebou přinese hodně rizik, která můžou s trhy zamávat. V první řadě jsou tady listopadové americké prezidentské volby. Máme za sebou první debatu prezidentských kandidátů, z které však nejsme o moc chytřejší, jelikož se rychle zvrhla do osobních útoků a hádek. Do samotných voleb je ještě daleko a vše se může změnit, nicméně predikce nyní nahrávají demokratickému Bidenovi, což by bylo pro akcie ze střednědobého hlediska negativní. Demokraté znamenají vyšší daně a přísnější regulaci. My si však myslíme, že trocha klidu by světovému obchodu skutečně prospěla a příslibem toho je právě umírněnější Joe Biden. Zapomínat nesmíme ani na Brexit, který se v této chvíli řítí plnou parou k tvrdému konci, protože Boris Johnson není schopen dostát již dohodnutým závazkům. Pozorně budeme sledovat také zprávy ohledně vakcíny proti koronaviru. Na jejím úspěšném vývoji a nasazení je postavená značná část současné tržní valuace a jakékoli zklamání bychom na trzích určitě cítili. Rozhodně nás tedy čekají perné tři měsíce, které spolu s rizikem přinesou také investiční příležitosti.

Naše společná strategie v uplynulém kvartálu těžila z kombinace vlivů amerického dolaru a technologických akcií. V době, kdy nám dolar kvůli zhoršující se koronavirové situaci v USA z investice v korunovém vyjádření ukrajoval, dobře zvolené akciové pozice tento efekt více než vyvážily. Následné zpomalení na kapitálovém trhu se našich pozic dotklo pouze minimálně, naopak dolar nám začal vracet to, co v průběhu prázdnin sebral. Do následujícího kvartálu se s ohledem na rizika výše zmíněná plánujeme sektorově ještě více rozkročit, vše ale s ohledem na optimální diverzifikaci portfolia. V současnosti neuvažujeme o opuštění žádných akciových pozic.

Tým Argo Capital