2020 / Q4

Optimismus všude, kam se podíváš

Poslednímu kvartálu roku v podstatě dominovaly dva příběhy – americké prezidentské volby a vakcína proti COVID-19. Oba příběhy dopadly dle našich i tržních očekávání, díky čemuž se akcie mohly podívat na nová historická maxima. Ale popořádku.

Vítězem prezidentských voleb v USA se nakonec stal Joe Biden, i když první zprávy naznačovaly, že jej Donald Trump sebejistě převálcoval. Nakonec však zabraly hlasy zaslané poštou, které Bidenovi pomohly získat čtyři klíčové státy – Philadelphii, Wisconsin, Michigan, a dokonce i Georgii. Trumpův právnický tým následně vypálil salvu soudních sporů o legálnosti hlasů zaslaných poštou, žádný z nich však neměl šanci od začátku vyhrát. Biden tedy bude od ledna 46. americkým prezidentem, avšak dost možná s republikánským senátem. Pro trhy je takovéto status quo ideálním scénářem, protože kvůli němu zaručeně neprojdou žádné větší reformy. Kartami však můžou výrazně zamíchat ještě lednové senátní volby ve státě Georgia.

Co se týče vakcíny, i tady se vyplnila všechna tržní přání. Tři favorité Pfizer, Moderna a AstraZeneca postupně představili data ke svým očkovacím látkám, která potvrdila vysokou účinnost. V rekordním čase jednoho roku se tak podařilo přijít na trh s funkční a bezpečnou vakcínou, což považuje za obří úspěch vědy a medicíny. Očkování v západním světě započalo již v prosinci, naplno se však rozběhne až v roce 2021. Pokud nenastane vážnější narušení výroby nebo logistického řetězce, korona krize bude mít skutečně krátké trvání a tržní euforie je do jisté míry oprávněna.

Pro nás, jako české investory investující do amerických akcií, měl však tento všudypřítomný optimismus jednu nevýhodu, kterou byl oslabující dolar. Apetit po riziku hnal peníze do rizikovějších aktiv v jiných měnách a o to víc pak ještě posílila česká koruna. Takže zatímco hodnota našeho portfolia vyjádřena v dolarech vzrostla za kvartál o nádherných cca 7 %, vyjádřena v českých korunách se pohnula nahoru jen mírně. Nijak extra nám to však při našem dlouhém investičním horizontu nevadí, protože dřív nebo později se do hry vrátí úrokový diferenciál. Po lopatě řečeno čekáme, že v USA začnou úrokové sazby růst opět dřív než v EU a peníze se začnou vracet zpátky do dolaru. Ten díky tomu začne znovu sílit a zvedne i hodnotu našeho portfolia vyjádřenou v dolarech.

Do dalšího roku nám nezůstává nic jiné, než si popřát hodně štěstí a doufat, že se bude nést v klidnějším duchu než rok 2020. Určitá míra rizika a nejistoty je samozřejmě žádoucí, jelikož s sebou přinášejí také vyšší výnos. Na druhou stranu si ale západní společnost zaslouží trochu se zastavit a zhluboka se nadechnout.

Tým Argo Capital