Březen 2021

Ve stínu pákových efektů

Měsíc se s měsícem sešel a jsme tu zpět s hodnocením, co se na trhu za tu dobu událo. Začali jsme na vlně rostoucích výnosů dluhopisů, které tlačily akcie dolů. Především tedy akcie růstových firem, které počítají se ziskovostí až v budoucnosti. O těchto souvislostech jsme ale psali již minulý měsíc. Březen pak trochu změnil kurz, když byl odhlasován pomocný balíček pro občany USA. Ti dostanou 1400 USD na hlavu a dá se předpokládat, že minimálně nějaká část těchto financí bude směřovat na kapitálový trh. Další věcí je, že, nalejme si čistého vína, většina těchto nových investorů nemá s kapitálovým trhem nijak bohaté zkušenosti. V představě snadných výdělků tak pracují s vysokými pákami.

A právě pákový efekt nám na konci tohoto měsíce ukázal, jakou dokáže napáchat škodu, když nucené uzavření maržové pozice nepostihne jednoho retailového investora, ale obří investiční fond. Obdobnou analogii si ale můžeme představit, pokud by se margin close týkal velké masy retailových investorů. V posledním týdnu došlo k výraznému poklesu některých mediálních a čínských technologických společností, a to zasáhlo jeden z hedgeových fondů – Archegos Capital Management. Nucený odprodej jeho pozic postupně znamenal pokles akcií, které měl nakoupené, a to až o 50 %. Problémem je i to, že fond Archegos se měl dle své investiční strategie soustředit především na udržení hodnoty majetku a konzervativní investování. Přesto zde ale docházelo k rizikovým obchodům, které mají za následek velké ztráty bank Credit Suisse a Nomura, akcionářů postižených společností (například Baidu, Tencent Music Entertainment nebo Viacom) a samozřejmě samotného fondu Archegos. Přesto, že ztráty jsou poměrně výrazné, musíme si uvědomit, že fond měl zainvestováno v poměrně málo likvidních akciích, které potom silně ovlivnily prodeje. A co je hlavní, komentátoři se shodují, že tato situace neznamená pro trh systémové riziko.

Pokud by se takováto situace stala na jiných titulech, například Apple, Microsoft, Tesla, bylo by to o mnoho horší. K tomu by bylo potřeba ale výrazně většího množství kapitálu. Propad na těchto titulech by ale měl výrazný vliv i na největší akciové indexy a mohla by se tím rozpoutat vlna prodejů a trh by mohl přejít do prudkého medvědího trendu. A spouštěčem margin closů mohou být právě rostoucí úrokové sazby, zmíněné na začátku tohoto textu. Nechceme samozřejmě investory děsit černými scénáři. Cílem tohoto shrnutí je identifikovat současná rizika a současně dát na vědomí, že si je dobře uvědomujeme a jsme připraveni jim čelit.