Květen 2021

O slovo se opět hlásí inflace

Květen byl na kapitálovém trhu ve znamení makrodat, konkrétně se opět připomenula inflace v USA, která investory znejistila v první polovině měsíce. Především díky tomu se začátek a konec května, co se hodnot indexů týče, příliš nelišily a došlo jen k drobnému zhodnocení. Po oznámení nečekaně vysokých dubnových inflačních čísel, se index S&P 500 dostal na své květnové minimum a cca o 3 % níže, než byl na začátku měsíce. Od té chvíle se ale trhy začaly srovnávat s novou realitou a indexy se začaly vracet k normálnímu pozvolnému růstu. Tomuto uklidnění pak pomáhali centrální bankéři z FEDu svými komentáři s tím, že vysoká inflace má pouze dočasný charakter a FED tak neplánuje utahování měnové politiky. Ta je sice expanzivní už velmi dlouho a ve velké míře, její ponechání ale můžeme argumentovat i tím, že zásadní vliv na vysokou inflaci měl růst cen ojetých automobilů. Ceny tedy nerostou plošně vysokým tempem, máme zde pouze jednu anomálii, která nám zkresluje celkový obrázek – klasický problém průměrování hodnot.

Situace se má ale stále tak, že trh nemá sílu více zkorigovat ve chvíli, kdy jsou světové ekonomiky takhle masivně stimulovány ze strany fiskální i monetární politiky. Sice zde existuje strašák dalšího zrychlování inflace nebo vyšší nezaměstnanosti (protože díky fiskální politice nejsou lidé motivováni k práci), ale současná situace může přetrvávat i nadále. Tím myšleno současná situace, kdy akciové indexy setrvale rostou a riziková prémie prakticky neexistuje. Proto jsou i v současnosti přes velmi vysokou valuaci kvalitních akcií tyto považovány za nejlepší možnost investice. Je třeba ale dbát na kvalitní money managemet, jelikož je zřejmé, že se pomalu přifukuje bublina. Na jedné straně si nechceme tento nárůst nechat utéct (nafukování může trvat i několik dalších měsíců), na straně druhé ale musíme počítat s tím, že až praskne vytvoří se velmi zajímavé příležitosti k nákupu, proto je třeba mít připravený dostatečný hotovostní polštář.

V tomto měsíci jsme drželi stanovený kurz s lehkou rebalancí pozic, abychom srovnali jednotlivé váhy. Všechny naše pozice buď drželi hodnotu, nebo pomalu rostly, a tak nebylo třeba ředit žádné ztráty. Zároveň jsme v duchu výše psaného lehce zvýšili poměr hotovosti. Aktivně nyní uvažujeme o otevření jedné nové pozice buď v oblasti eSport nebo fintech.