Leden 2021

Demokraté berou vše a mutace útočí

Lednové dění na finančních trzích bylo v první polovině měsíce ovlivněno hlavně politickou situací v USA. V listopadu ještě vypadala varianta, že by i v Senátu zasedla demokratická většina, velmi nepravděpodobně. Směrem k druhému kolu voleb jsme ale stále častěji zaznamenávali hlasy, že výhra republikánů v Georgii není zas takovou jistotou. Tak se i stalo a demokraté v tomto roce započínají období, kdy v největší ekonomice světa prakticky ovládají veškerou zákonodárnou moc. Pro korporátní sféru to může mít dva efekty. Začneme tím negativním – předchozí republikánský prezident poměrně výrazně pozměnil daňový systém a pomohl tak firmám i akciovému trhu. V opačném gardu pak může působit demokratický prezident, který by mohl naopak daně korporacím zvyšovat. V první řadě ale udělá něco pozitivního, a to, že prosadí kolosální balíček pro podporu ekonomiky, který v současném návrhu dosahuje na 1,9 bilionu USD. Právě tato masivní podpora pomohla nejširšímu indexu S&P 500 k nárůstu o více než 3 % a dalšímu pokoření historických maxim.

Nejsledovanějším tématem v loňském roce byla celosvětově bezesporu koronavirová pandemie. Ani začátek nového roku neukazuje, že by se na tom mělo něco změnit. Konec roku 2020 jsme prožili v nadšení, že po téměř roce snažení se farmaceutickým společnostem podařilo vyvinout vakcínu proti této nákaze. Poslední dny roku ale část tohoto optimismu zchladily nové mutace koronaviru a obavy, že vakcíny proti nim nebudou úspěšné. Podle posledních informací jsou současné vakcíny účinné proti mutaci, které se objevila v Británii, proti mutaci z Jihoafrické republiky jsou ale již výsledky horší. Trhy tak jsou napjaté, zda opravdu dojde na pozitivní scénář, který počítá s proočkovaností a rozvolňováním opatření mezi dubnem a červnem.

Dalším tématem ledna byla počínající výsledková sezóna, která hýbe trhy poslední dny, ale její větší část se bude až odehrávat únoru. Zatím se nám tradičně představily banky a ukázkově potvrdily tezi „buy the rumor, sell the news“. V očekávání dobrých výsledků narůstaly poslední dva měsíce, no po odtajnění veskrze uspokojivých čísel už nebylo na co čekat a investoři se zjevně přesunuli do perspektivnějších jmen. Z proběhnuvších výsledků ještě můžeme vypíchnout Netflix, který potěšil především svým výhledem cash flow, který by v letošním roce měl konečně (poprvé od roku 2012) zůstat pozitivní. Netflix zároveň neočekává, že by do budoucna znovu potřeboval masivní financování z cizích zdrojů, jak bylo zvykem v posledních letech. Dokonce nastínil i možnost zpětného odkupu akcií.

V příštím měsíci očekáváme, že hlavní pohyby se budou odehrávat díky výsledkové sezoně, která tentokrát přináší opravdu zajímavé zvraty. Doufáme, že tomu tak bude i nadále, prozatím můžeme být spokojení, protože propadákům jsme se vyhnuli a pozitivní příběhy jsme drželi nakoupené. V současné situaci uvažujeme o částečném opuštění výrazně ziskových pozic a tvorbě pozice nové. Ve hře je také případně posílení pozic, u kterých výraznější odraz od nákupních cen teprve čekáme. Rizikem pro trh bude v únoru dohra kauzy GameStop, ve které soupeří retailoví investoři a velké hedge fondy. Navzdory relativně malé tržní kapitalizaci GameStop, AMC a dalších jmen, je i tak cítit, že tento boj trhy znervózňuje.

Tým Argo Capital