Únor 2021

Rostoucí výnosy hrozí vysokým valuacím

V únoru byla pozornost na finančních trzích zaměřena především na výsledkovou sezonu. Trh ale také samozřejmě sledoval průběh pandemie koronaviru a proočkovanost populace. Odtud ale neplynula žádná závažnější překvapení. Při reportech výsledků se nám asi nejčastěji opakovala informace, že současná globální ekonomika se potýká s nedostatkem polovodičů. Když se blíže podíváme na to, jak si na budoucnost tohoto sektoru vsadit, máme veskrze tři úrovně. Společnosti, které mikročipy vyvíjejí (AMD), které je vyrábějí (Taiwan Semiconductor) nebo společnosti, které vyrábějí stroje, na kterých probíhá tato produkce (Applied Materials).

Zámořským indexům se v průběhu měsíce podařilo opět překonat historická maxima, což je způsobeno optimismem ze souběhu podpory ekonomiky a nadějí na brzké ekonomické oživení a rozvolnění tvrdých opatření. Ke konci února došlo ale k tomu, že s přibývajícím optimismem se zvedly i výnosy 10letých amerických vládních dluhopisů. Kauzalita je tu taková, že s rostoucí inflací nechtějí investoři držet dluhové cenné papíry, které nesou výnos nižší, než je právě inflace. Prodeje dluhopisů potom snižují jejich cenu a tím roste výnos (z cca 1 % na aktuálních 1,6 %). Souvislost s akciovým trhem zde můžeme chápat tak, že férovou hodnotu aktiva zjistíme pomocí metody diskontovaných peněžních toků, které nám z něho budou plynout v budoucnosti. Součástí diskontu je bezriziková úroková míra a jak jsme si řekli výše, ta poměrně zásadně narostla. Čím je vyšší diskontní míra, tím více ztrácejí na hodnotě naše budoucí příjmy z aktiv – tím více, čím vzdálenější tento příjem je.

Často se v poslední době setkáváme s tím, že společnost je „sázkou na budoucnost“. Do této kategorie se dá řadit i Tesla, nebo například společnost Plug Power. Od nich se prozatím zisk neočekává a současná situace s výnosy snížila hodnotu potenciálního finančního toku, který přijde až za dlouhá léta. Teď je zajímavé sledovat, že fakticky ještě nejde o to, že by úroveň, na které se výnosy nacházejí, měla nějak výrazně negativně ovlivnit cenu akcií. Investoři se ale poměrně po právu obávají, že ze současných výšin může dojít k tvrdému pádu a jsou tak nervózní. Dlouhodobý průměr P/E akcií v indexu Nasdaq je pod 35, aktuálně se ale nachází na dvojnásobku této hodnoty. Proto je poslední dny obchodování volatilní a měsíční pohyb na indexu S&P 500 je nakonec „pouze“ +2 %.

Do dalších měsíců hledíme s obezřetností. Ve vzduchu stále visí výrazná fiskální podpora ekonomiky, jejíž značná část skončí pravděpodobně opět na akciovém trhu. Stejně tak Jerome Powell z FEDu se snažil uklidnit trhy tím, že rovnoměrné ekonomické oživení ještě zdaleka není na pořadu dne – jinými slovy, uvolněná měnová politika se také ještě nikam nechystá. Vysoká valuace akciového trhu je tu už několik měsíců, avšak bude důležité sledovat, jak se v situaci, kdy se o ní začalo mluvit, začne chovat masa retailových investorů.

Tým Argo Capital